אלקטל לוסנט מנפצת את גבולות הקיבולת של רשתות אופטיות עם טכנולוגיה שתסייע לעמוד בביקוש המאסיבי הצפוי בעתיד לתקשורת נתונים

טכנולוגיית אב-טיפוס פורצת דרך של מעבדות בל תגדיל את קיבולות הרשתות האופטיות ביותר מפי עשרה, ותגבר על רף הקיבולת של נוסחת "גבול שאנון" בסיבים סטנדרטים; לשם המחשה, הטכנולוגיה החדשנית תאפשר לשני שלישים מאוכלוסיית ארה"ב להזרים בו-זמנית סרטים באיכות HD על גבי סיב אופטי יחיד

 מעבדות בל, זרוע המחקר של אלקטל לוסנט, השיגו פריצת דרך במרוץ לניפוץ גבולות הקיבולת של רשתות אופטיות, עם טכנולוגיה שתסייע לעמוד בביקוש העתידי להיקפי תעבורה מרשתות הדור החמישי והאינטרנט של הדברים. 
על פי מחקר שנערך במעבדות בל, מפעילי תקשורת וארגונים חווים צמיחה מואצת בתעבורת הנתונים ברשת, בקצב שנתי מצטבר של יותר ממאה אחוזים. לאור ההבטחה המסתמנת לטכנולוגיית תקשורת סלולארית מהדור החמישי, מעריכות מעבדות בל כי בתוך כעשור יהיה ביקוש משמעותי למערכות להעברת תקשורת אופטית בהיקפים מסחריים, המסוגלות לטפל בקיבולות של פטה-ביטים בשנייה. 

לאור האיום הטמון בביקוש העתידי לעלייה מעבר לגבולות הקיבולת של רשתות הסיבים האופטיים הקיימות כיום, חשפו מעבדות בל טכנולוגיית רשתות אופטיות בעלת פוטנציאל לסייע למפעילים לספק מענה להתרחבות זו באמצעות טכנולוגיית SDM-MIMO (בתרגום חופשי: ריבוב אופטי מרובה קלט/פלט). 

להדגמה הראשונה בעולם, של מעבדות בל, שהינה חלוצת טכניקת ה-MIMO-SDM, יש פוטנציאל להגדיל את קיבולות הסיבים הקיימות כיום של 10-20 טרה-ביט בשנייה, ליכולות של פטה-ביט בשנייה, שהינו שקול לאלף טרה-ביט בשנייה. לשם המחשה, זוהי קיבולת המאפשרת לשני שלישים מאוכלוסיית ארה"ב להזרים בו זמנית סרטים באיכות HD על גבי סיב אופטי יחיד. 

הניסוי המוצלח של מערכות זמן אמת 6X6 MIMO-SDM, תוך שימוש בששה משדרים וששה מקלטים, במשולב עם עיבוד אותות דיגיטלי בזמן אמת, נערך על פני סיבים צמודי-ליבה שנפרסו לאורך 60 ק"מ, במטה הגלובלי של מעבדות בל בניו ג'רזי. 

המטרה של מעבדות בל בשימוש בטכניקת MIMO-SDM היא להתגבר על מגבלות הקיבולת שנכפו על ידי נוסחת "גבול שאנון" הבלתי לינארית בסיבים האופטיים הקיימים כיום. נוסחה זו מציבה רף מקסימלי לקצב העברת המידע בסיב אופטי יחיד, רף שהטכנולוגיה החדשה מראה כיצד ניתן לפרוץ אותו. כיום, הסיבים האופטיים השכיחים בחיבורים מעל 1 ק"מ הינם מסוג Single-Mode. פריצת הדרך של מעבדות בל מראה כיצד ניתן להשתמש בסיבים מהדור החדש: Coupled-Core Fibers (סיבים צמודי-ליבה) בשילוב עם טכנולוגיות ה-MIMO על מנת לגבור על הרף העליון של שאנון. 

מרקוס וולדן, סמנכ"ל הטכנולוגיה (CTO) של אלקטל לוסנט, ונשיא מעבדות בל: "ניסוי זה מייצג פריצת דרך אדירה בפיתוח העברת המידע העתידית ברשתות אופטיות. אנחנו ניצבים כיום על פרשת דרכים של שינוי כביר ברשתות התקשורת, עם התגלותן של הרשתות הסלולאריות מהדור החמישי ורשתות העננים שבדרך. מפעילי תקשורת וארגונים כאחד, יראו איך הרשתות שלהם נאלצות להתמודד עם אתגרים שיוצבו להן על ידי גידול מאסיבי בתעבורה. במעבדות בל אנחנו נוקטים בחדשנות מתמשכת כדי לעצב את עתיד רשתות התקשורת כך שיעמדו בביקושים אלה".